Politologul Dumitru Roibu susține că, în Republica Moldova, peste 1.300 de funcționari ar primi salarii mai mari de 100 de mii de lei pe lună. Potrivit lui, aceste plăți sunt aprobate de Agenția Proprietății Publice și Ministerul Finanțelor.

„A apărut investigația ZdG și au început verificările. Dar de când Ziarul de Gardă descoperă America? Aceste salarii sunt aprobate în interiorul MoldATSA, apoi la Agenția Proprietății Publice, după care ajung la Ministerul Finanțelor și sunt incluse în bugetul țării. Toți știau despre asta”, a declarat Roibu în cadrul emisiunii „Fiodorova Time”.