Vicepreședinta Parlamentului, deputata PAS, Doina Gherman, afirmă că autoritățile nu au întrebări față de Kiev după incidentul de la Orhei, chiar dacă drona explodată ar fi de proveniență ucraineană. Ea susține că responsabilitatea rămâne a Federației Ruse, pentru că Moscova a declanșat războiul din țara vecină.

„Violarea spațiului aerian al Republicii Moldova este o încălcare gravă, o încălcare flagrantă, dar de vină rămâne statul agresor, Federația Rusă. Deci nu avem ce să întrebăm din partea autorităților ucrainene, pentru că pentru noi este foarte clar din prima zi cine este agresorul și cine este victima. De aceea, toate întrebările rămân către autoritățile Federației Ruse”, a declarat Gherman în cadrul unei emisiuni.

 

Declarația vine după incidentul de la Lopatna, raionul Orhei, unde fragmentele unui aparat de zbor fără pilot au fost găsite pe un teren agricol. Un locuitor a observat, în afara localității, un aparat de zbor necunoscut, posibil o dronă. Ulterior, acesta a explodat.

Ministerul de Externe a admis că, din primele date, aparatul este, cel mai probabil, de proveniență ucraineană, dar a precizat că responsabilitatea aparține Rusiei.

De remarcat că, în episoadele anterioare în care Chișinăul a anunțat fragmente sau aparate rusești ajunse pe teritoriul Republicii Moldova, ambasadorul Federației Ruse era convocat la Ministerul de Externe. În unele cazuri, bucăți din dispozitive erau puse pe masă în fața diplomatului rus sau prezentate public la sediul instituției.

De această dată, în raport cu Ucraina, autoritățile nu au anunțat nicio măsură similară.