România se adâncește tot mai mult într-o criză politică după căderea guvernului condus de Ilie Bolojan și după două tentative eșuate de formare a unui nou cabinet de miniștri, scrie Le Monde.

Guvernul Bolojan a fost demis la 5 mai, după ce moțiunea de cenzură a fost susținută de social-democrați și de extrema dreaptă. Ulterior, președintele Nicușor Dan a propus doi candidați pentru funcția de premier, însă niciunul dintre aceștia nu a reușit să obțină sprijinul necesar în Parlament.

Tehnocratul Eugen Tomac a renunțat la tentativa de a forma un guvern chiar înainte de vot. Al doilea candidat, liberalul Adrian Veștea, a obținut 189 de voturi, în condițiile în care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi.

În prezent, Nicușor Dan desfășoară din nou consultări cu partidele parlamentare. Printre variantele posibile se discută formarea unui guvern minoritar condus de PSD sau PNL, care ar urma să primească sprijinul unei părți a opoziției.

Pe fundalul instabilității politice, se consolidează pozițiile formațiunii de extremă dreaptă „Alianța pentru Unirea Românilor” — AUR. Partidul lui George Simion se opune ajutorului acordat Ucrainei și cere organizarea alegerilor parlamentare anticipate.

Potrivit datelor din ultimele sondaje citate de Le Monde, AUR ar putea obține între 35% și 38% din voturi. În același timp, celelalte partide se opun, deocamdată, alegerilor anticipate.