Ministerul Culturii a publicat lista celor 14 proiecte media selectate pentru finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei. În total, peste 6,2 milioane de lei din bani publici vor merge către redacții și proiecte media, sub umbrela susținerii unei prese „independente” și „sustenabile”.
Potrivit listei publicate de minister, printre beneficiari se numără Agora, Suntpărinte.md, ESP.md, Natura.md, Observatorul de Nord, Jurnal FM, TVN, Agro TV, TV Drochia, Vocea Basarabiei, Fine Wine, Albasat TV și Noroc TV.
Cele mai mari sume aprobate ajung la aproape 700 de mii de lei pentru un proiect. Observatorul de Nord urmează să primească 700.000 de lei, Noroc Media – 699.941 de lei, Agro TV – 699.600 de lei, Agora – 693.200 de lei, iar Vocea Basarabiei – 688.067 de lei.
Ministerul Culturii susține că proiectele selectate promovează teme de interes public, valori democratice, integrarea europeană, educația media, coeziunea socială, incluziunea, toleranța și combaterea dezinformării.
Instituția mai afirmă că proiectele contribuie la consolidarea unui sector media „profesionist, independent și sustenabil” în Republica Moldova.
Anterior, în cadrul primului concurs de subvenționare a mass-mediei, au fost selectate 22 de proiecte care au beneficiat de finanțare din același fond.
