Fermierii anunță că vor continua protestele față de intenția autorităților de a majora TVA la 20% pentru producția agricolă. Potrivit Asociației Forța Fermierilor, o parte dintre agricultori se vor deplasa astăzi spre mai multe puncte de trecere a frontierei.

Asociația susține că la protestul din 24 iunie au ieșit peste 250 de tractoare și câteva sute de agricultori din 21 de raioane, deși lucrările agricole sunt în plină desfășurare.

Agricultorii cer renunțarea la majorarea TVA, menținerea cotei actuale de 8%, plăți directe pentru fermierii micro, mici și mijlocii, dar și rambursarea integrală a accizei în acest an.

Potrivit Forței Fermierilor, toate asociațiile agricole care au participat la ședința de la Ministerul Agriculturii au respins majorarea TVA la 20% pentru producția agricolă și alimentele de bază. Organizațiile susțin că o asemenea măsură ar lovi fermierii și ar duce la scumpiri pentru consumatori.

Fermierii acuză Ministerul Finanțelor că insistă pe majorarea TVA și vine cu soluții care nu schimbă problema de fond.

„Situația este una foarte tensionată. Nemulțumirile agricultorilor sunt absolut justificate și ajung la cote maxime”, transmite Asociația Forța Fermierilor.

În acest context, organizația cere o întâlnire urgentă cu președinta Maia Sandu și cu președintele Parlamentului, Igor Grosu.

„Forța Fermierlor” a anunțat, potrivit newsmaker.md, că la ora 12:30 va avea o întrevedere cu președintele Parlamentului Igor Grosu.