Sergiu Caraman, spune că CSM a venit cu mai multe obiecții la noua lege a salarizării. Acesta menționează că pentru mai multe categorii de funcționari din justiție, coeficientul de salarizare a fost diminuat.
„Curtea Constituțională a spus că este obligatoriu să se respecte acel echilibru de salarizare între puteri. Nu s-a ținut cont de aceste aspecte și salariul judecătorilor este mai mic decât al miniștrilor sau secretarilor de stat”, a declarat Caraman.
Acesta a menționat că, în rezultatul acestor reforme, nu vor vor rămâne judecători care să judece dosarele în instanțe.
„Când îți dorești să aduci în sistem cei mai buni profesioniști, trebuie să oferi salarii pe potrivă. Salariul juriștilor ar trebui săfie mai mare ca în celelalte profesii”, a menționat Sergiu Caraman.
