Аlexander Lukașenko afirmă că a avut recent o întâlnire la Minsk cu „reprezentanți ai lui Zelenski”, cărora le-ar fi transmis un mesaj dur privind războiul din regiune. „Chiar aici au fost recent reprezentanții lui Zelenski”, a declarat pe 25 iunie Alexandr Lukașenko ambasadorului Rusiei în Belarus, Boris Gryzlov, și guvernatorului regiunii Moscovei, Andrei Vorobiev, care a sosit în vizită la Minsk.
„Le-am spus direct: «Băieți, transmiteți-i președintelui vostru: dacă el crede că poate să ne vorbească așa și să ne și implice într-un război, atunci trebuie să înțeleagă că natura războiului se va schimba instantaneu. Acest război va fi cu totul altfel. Apropo, am primit un răspuns: atât președintele, cât și ei înțeleg acest lucru. Așadar, haideți, băieți, să ajungem la o înțelegere substanțială”, a povestit Lukașenko.
Potrivit acestuia, Belarus „nu are nevoie de război”.
„Avem destul pământ, avem destulă economie și avem destule probleme. De aceea, fără nicio confruntare. Spun asta ca să-mi înțelegeți poziția. Nu o ascund. Pace și numai pace”, îl citează pe Lukașenko agenția de stat BelTA.
Pe 19 iunie, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski i-a dat un ultimatum lui Lukașenko, cerându-i să îndepărteze retransmițătoarele rusești de la granița cu Belarus, altfel „o vom face noi înșine”. Pe 24 iunie, Zelenski a declarat că retransmițătoarele au încetat să mai funcționeze
