Pe  fondul caniculei extreme din Berlin, poliția a folosit tunuri cu apă pentru a-i răcori pe localnici și turiștii aflați pe străzile orașului.

Potrivit Tagesspiegel, două tunuri cu apă ale poliției au fost amplasate în zona Porții Brandenburg. Acestea au pulverizat apă sub formă de „ploaie” fină, astfel încât oamenii să se poată răcori.

Potrivit poliției, doar în prima etapă au fost folosiți aproximativ 18 mii de litri de apă. După reumplerea rezervoarelor, tunurile cu apă urmau să fie folosite și în Piața Potsdam, dar și în alte zone ale orașului.

Temperaturile din Berlin au ajuns la valori record. Vineri, Serviciul Meteorologic German a înregistrat 41,3 grade Celsius, cea mai ridicată temperatură măsurată până acum în Germania.